Łączna liczba wyświetleń

poniedziałek, 28 kwietnia 2014

Krzywa tolerancji ekologicznej, coś dla gimnazjalistów :)


Powyżej zamieściłam zadanie, z którym, z czego co słyszałam, niektóre osoby mają problem w rozwiązaniu. Bardzo dobrze ich rozumiem, bo gdy napotkałam się na takie coś, też miałam nie lada kłopot. Jak to wszystko odczytać? Co przez to rozumieć?  Chodzi tutaj o "sprzyjające warunki". A mianowicie mamy tutaj:
- przeżycie
- wzrost i rozwój
- rozmnażanie

Teraz omówmy diagramy. Każde wyglądają tak samo, lecz nad nimi są inaczej poukładane czynności życiowe. Skupmy się na kształcie tej krzywej prostej. Po obu jej końcach jej wartość jest najniżej, lecz środek sięga bardzo wysoko. Jak to rozumieć? Tam, gdzie część diagramu jest najniżej, czyli te wartości są najniższe, to znaczy, że jakiś czynnik nie odpowiada danemu organizmowi na wykonanie określonej czynności. Tam, gdzie linia sięga wysoko, znaczy, że dany czynnik jest najbardziej odpowiedni. Bo wiadomo, że, aby np. upiec ciasto, należy dobrać odpowiednie składniki oraz mieć dobry piec, a jak sklep będzie zamknięty, a piec się popsuje, to nie będziemy mogli upiec tego ciasta, więc nie będziemy mieli odpowiednich warunków :)
Teraz omówmy te krótkie odcinki, nad którymi są zapisane dane czynności życiowe. Omówię każde po kolei.

1. Przeżycie- można to nazwać czynnością życiową, bo praktycznie musimy coś zrobić, by przeżyć. Jeść spać, ruszać się, oddychać.. to wszystko jest niezbędne! Ale czy my musimy mieć czyściutkie powietrze, niczym w górach, by oddychać? Czy my musimy jeść w wykwintnych restauracjach, by być nasyconym? albo, czy musimy wynająć 5- gwiazdkowy hotel, by dobrze się wyspać? Na wszystkie te pytania odpowiedź brzmi: NIE. Możemy pojechać do Chin, gdzie powietrze będzie zasmolone, i tak będziemy żyć. Możemy zatem powiedzieć, że czynność życiowa "przeżycie" ma bardzo szeroki zakres tolerancji, bo tolerujemy zanieczyszczenia, niezdrową żywność, niewyspanie się (oczywiście nie jest to zdrowe).

2. Wzrost i rozwój- nasi rodzice codziennie się nami opiekują, przygotowują śniadania do szkoły, płacą za korepetycje, zabierają na wakacje. Dzięki temu rozwijamy się prawidłowo bez żadnych przeszkód. Jeśli zaś choć jeden czynnik nam przeszkodzi, np. głód, to proces rozwoju będzie zakłócony. Więc bardzo ważne jest to, aby dbać o środowisko, w którym się rozwijamy. Wiadomo, nie jest aż takie delikatne, że jak jeden dzień nie zjemy, albo nie wypijemy, to będzie koniec świata. Trzeba znać we wszystkim umiar.

3. Rozmnażanie- tutaj będę musiała się posłużyć przykładem u zwierząt, bo u nas to rozmnażanie to zaszło nie lada daleko ;) A więc, oglądając Animal Planet pewnie oglądaliście gody. Są one bardzo skomplikowane, bo "obie strony" muszą być odpowiednio dobrane no i czas. Np. u ryb tarło odbywa się w określonym czasie, ryby wtedy pokonują męczącą drogę, a gdy jakaś ryba nie dotrze, nie będzie miała potomstwa i wszystko na nic. Wystarczy tylko taka głupia rzecz, by musiała spróbować dopiero za rok. Lecz załóżmy, że zdążyła na te gody no i u niej jest dobór naturalny. Samce walczą o samice, albo na odwrót. Wystarczy, że któreś z nich przegra, to nie będzie miało potomstwa. I tak z każdym warunkiem. Rozmnażanie jest najbardziej skomplikowane z tych, które wymieniono w zadaniu ;)

Możemy wyciągnąć więc wnioski, że rozmnażanie będzie musiało być TYLKO tam, gdzie krzywa tolerancji sięga najwyżej, czyli będzie to najkrótszy odcinek. Następnie będzie wzrost i rozwój, który ma nieco szerszy zakres tolerancji, a na końcu będzie przeżycie, które ten zakres ma najszerszy :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz